Kovo 11-ąją - Atgimimo laikų ir partizaninės dainos

Lietuvi, už Lietuvą! - tokiu šūkiu Kovo 11 - ąją kviečia švęsti koncerto „Tėvynei“ organizatoriai. Šių metų renginyje dalyvaus stipriausios patriotinės įvairių roko muzikos krypčių grupės. Viena iš jų - „Skylė“ - pristatys dainas iš naujo albumo, skirto partizanams atminti, o daugiau nei dvidešimt metų grojanti „Katedra“ klausytojus pamalonins Atgimimo laikų hitais.

Muzikinis paminklas partizanams

Grupė „Skylė“ su vokaliste Aiste Smilgevičiūte koncerte atliks populiariausius savo kūrinius ir pristatys naujojo albumo „Broliai“ dainas. Pasak grupės lyderio Roko Radzevičiaus, naujasis albumas bus tarsi muzikinis paminklas Lietuvos partizanams. „Kaip bekalbėtume, tie žmonės yra didvyriškumo ir patriotiškumo pavyzdys, kuris turi būti tinkamai įvertintas“, - sakė R. Radzevičius.

Idėja sukurti dainų rinkinį partizanų tema kilo iš noro kitu kampu pasižiūrėti į laisvės kovas, išryškinti vyrišką energetiką: „Autentiškose partizanų dainose dominuoja moteriškas lyrizmas, trūksta kovinės dvasios, nes dauguma jų sukurtos moterų, kurių vyrai žuvo“, - pasakojo projekto sumanytojas R. Radzevičius. Taip pat norima jauniems žmonėms pateikti šią temą patraukliai ir suprantamai, nes publika, išgirdusi, apie ką bus dainos, dažniausiai tikisi didaktizmo.

Muzikantas pasakojo supratęs, kad partizanų tema yra labai suskaldžiusi visuomenę: „Net nesitikėjom, kad taip yra. Daug kas vengia apie tai kalbėti, nes yra nukentėję. Be to, yra daug propagandos prieš tai, nėra aiškumo tuo klausimu“. Grupė susidūrė ir su kitokiais sunkumais. Autentiškuose partizanų eilėraščiuose minimiems tokiems įvaizdžiams kaip kraujas ieškojo kitų simbolių, kurie neskambėtų tiesmukai: „Norėjosi išlaikyti laiko distanciją ir paieškoti kitų linijų“, - teigė grupės vokalistė A. Smilgevičiūtė. Pagrindiniu idėjų šaltiniu grupės nariams tapo Liongino Baliukevičiaus - partizano Dzūko dienoraštis.

Tekstus naujam albumui „Broliai“, kuris bus išleistas rudenį, kūrė R. Radzevičius, A. Smilgevičiūtė, poetas Rimvydas Stankevičius, panaudoti originalūs partizanės Dianos Glemžaitės eilėraščių ir senovinių sutartinių tekstai. „Skylės“ lyderis tikisi, kad albumas išaugs į didesnį projektą – planuojama surengti festivalį „Gyvieji partizanai“.

Patriotizmas tarp eilučių

Jau 24 metus grojanti sunkiojo roko grupė „Katedra“ koncerte „Tėvynei“ atliks Atgimimo laikų kūrinius ir naujas patriotines dainas. „Iš esmės visos mūsų dainos patriotinės, tik tarp eilučių slepiasi ta patriotinė idėja“, - sakė grupės įkūrėjas Ričardas Laginauskas. Muzikantas prisiminė Atgimimo laikus, kuomet gimė hitu tapusi daina „Mes jėga“: „Visi kažkaip valkiojo žodį „Lietuva“, aš norėjau tokį tekstą sukurti, kad nebūtų nei vieno Lietuvos paminėjimo, bet visi suprastų, apie ką kalbama. Taip išėjo. Ir KGB tuo metu kabinėjosi. Sakiau, kad nei vienos frazės nėra niekur apie Lietuvą. Viskas būdavo paslėpta tarp eilučių“, - pasakojo R. Laginauskas. - „Mes Atgimimą darėm nespekuliuodami tom aukštom šventom frazėm. Stengėmės to nenuvalkioti“. Pasak „Katedros“ lyderio, idėjos nesakymas tiesiogiai turi didesnį poveikį: „Kas pasiruošęs, tas supranta. O kvailiui kartoti nenoriu“.

„Katedros“ vokalistas pasakojo, kad į koncertus ateina anūkai su seneliais, nes grupė žinoma jau daugelį metų. R. Laginauskas siūlo ir neklausantiems roko susidomėti šia muzika: „Roke galima galima surasti visko, žmonės tik bijo skambėjimo. Siūlau visiems nevengti roko, nes tai yra išieškota gitarinė muzika“.

Tėvynei – dvidešimtmetis

Motociklininkų klubo „Vorai MC“ organizuojamas koncertas „Tėvynei“ rengiamas jau vienuoliktą kartą. Šių metų renginyje dar dalyvaus patriotinio metalo grupė „Diktatūra“, pagoniško metalo gerbėjams gros „Obtest“, o senosios lietuvių liaudies dainos folkroko skambesiu atgims „Žalvarinio“ pasirodyme. Nepriklausomybės dvidešimtmečio proga Lietuvą sveikins ir svečiai iš užsienio – flamandų grupė „Lion's Pride“.

Monika Urbonavičiūtė