Liaudies dainos atgims „Žalvarinio“ pasirodyme

Kovo 11 – ąją koncerte „Tėvynei“ senosios lietuvių liaudies dainos suskambės šiuolaikinio roko skambesiu. Prieš devynerius metus iš roko ir apeiginio folkloro muzikantų gimusi grupė „Žalvarinis“ žada senų hitų iš visų trijų albumų ir naują dainą.

Folkloras patraukliai

„Žalvarinis“ savo kūryboje interpretuoja senąsias lietuvių liaudies dainas. Tekstai ir melodijos – liaudies dainos, praturtintos roko skambesiu. Grupės vadovas, gitaristas Robertas Semeniukas sako nenorintis, kad „Žalvarinio“ grojamas folkloras būtų tapatinamas su liūdnomis raudomis: „Senosios dainos, jų specifinė melodika leidžia smagiai plaukioti roko žanre, žaisti su dermėm“. Pasak muzikanto, grupės idėja – pateikti senąją liaudies kūrybą šiuolaikinėmis priemonėmis, per roko prizmę: „Tai yra mums patiems įdomu ir patinka kitiems“, - pasakojo R. Semeniukas. Jo teigimu, vertybės, užkoduotos muzikoje, priverčia susimąstyti ir pakeisti požiūrį: „Žmogus atranda tokias grupes ir supranta, kad mūsų kultūra yra visai kitokia negu dirbtinai iškreiptas linksmumas, kurį rodo televizorius“.

Grupės dainų tekstais rūpinasi vokalistės, siūlydamos dainas, kurias muzikantai galėtų realizuoti. Viena jų – Laurita Peleniūtė – pasakojo, kad penkeri metai folkloriniame ansamblyje „Kūlgrinda“ suteikė labai daug žinių apie folklorą, jis tapo gyvenimo būdu. Vokalistės dainų ieško archyvuose, autentiškuose įrašuose, etnologų surinkta medžiagoje, bet dažniausiai, anot L. Peleniūtės, dainų semiasi iš „vidinių archyvų“.

Žalvarinis

Vidinė šventė

Muzikantai pasakoja, kad dažniausiai Nepriklausomybės atkūrimo dieną tenka dirbti, tačiau ši diena jiems svarbi. „Vieni švenčia, kiti mini. Tais ilgaisiais svaitgaliais žmonės pamiršta, ką švenčia. Ta diena ir yra skirta tam, kad prisimintum, jog galėjo būti kitaip“, - sako „Žalvarinio“ vokalistė. Grupės vadovas R. Semeniukas mano, kad pilietis turėtų darbais išreikšti savo meilę ir pagarbą tėvynei: „Ir atėjus į renginį, susibūrimą jaučiama vienybė, kai kažkas nuveikė kažką gero“. Jam pritaria L. Peleniūtė: „Kovo 11 - oji nėra ta šventė, kurią reikėtų pasitikti su šampano taure. Tai turėtų būti vidinė šventė, paminėjimas, įvertintinant tai, ką turime šiandien“.

Grupės vadovo R. Semeniuko nuomone, Kovo 11 - osios renginyje galima tinkamai paminėti šią datą: „Visus tėvynės, „Žalvarinio“ ir roko gerbėjus kviečiame į stiprų, gerą roko koncertą „Tėvynei“.