Koncertas „Tėvynei“ – beribės meilės Lietuvai mokytojas

Prieš dvidešimt metų Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Raudongalvė pabaisa dar bandė sustabdyti tautos širdies plakimą, tačiau paskutinį kartą šalies gynėjai iš slapto žiniasklaidos bunkerio visam pasauliui išsiuntė atodūsį iš pačių Lietuvos širdies gelmių – „Mes dar gyvi!“. Šie trys žodžiai – tai pranešimas visam pasauliui, jog Lietuva buvo, yra ir bus per amžius, nes kiekvienas lietuvis stos už Lietuvą.

Praėjo dvidešimt metų, o šią didingą mūsų tautos kovą primena tik iškilmingi posėdžiai seime bei iškeliamos vėliavos – dažnai pavėluotai, tingiai murmantis pilietis išsiropščia iš lovos, kad prie savo daugiabučio prikabintų trispalvę. Tačiau yra ir tų, kurie ir šiandien skelbia „Lietuvi... Už Lietuvą!“ ir kasmet kovo 11-ąją pamini iškilminga eisena bei koncertu „Tėvynei“, kur skambanti patriotinė muzika aidu atkartoja tautos ryžto šūkį - „Mes dar gyvi!“.

Jau dešimtus metus koncertas „Tėvynei“ yra alternatyvus būdas švęsti kovo 11 – ąją išvengiant pasyvumo. Koncerto organizatoriai motociklininkų klubas „Vorai MC“ kasmet kviečia pamatyti į svarbius istorinius įvykius orientuotą koncertą. Praėjusiais metais koncertas priminė Lietuvos vardo tūkstantmetį ir pateikė alternatyvų požiūrį į jį. Reklaminiame plakate pavaizduotas Brunonui galvą nukirtęs išdidus lietuvis – tai pranešimas Lietuvai, jog ne iš svetimų kraštų atėjusi krikščionybė sukūrė Lietuvos kultūrą, bet mes patys – lietuviai. Atkūrę politinę nepriklausomybę mes privalome iškovoti ir dvasinę nepriklausomybę nuo svetimos pasaulėžiūros, nuolat besiskverbiančios į mūsų tautos žmonių mąstyseną. Išlikti lietuviais – svarbiausias nepriklausomos tautos tikslas. Koncerte grojančios pagoniško metalo, patriotinio roko grupės ne tik skatina patriotizmą ir pilietiškumą, bet ir ragina nepamiršti amžinų tautos vertybių, tautinės kultūros ir pasaulėžiūros, išsaugoti tautos identitetą ir pasididžiavimą savo šalimi.

Šiais metais koncerto plakatas skelbia Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečio jubiliejų. Galingo ąžuolo kamiene, po kuriuo praėjusiais metais buvo pavaizduotas vienuolį nukirsdinęs lietuvis, šiemet išraižytas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto tekstas. Tai ženklas, jog Lietuva ir jos nepriklausomybė – tvirta, brandi ir amžina kaip tūkstantmečius žaliuojantis ąžuolas. Ąžuolas visada buvo švenčiausias medis lietuvių tautai, o ant jo iškaltas Nepriklausomybės atkūrimo akto tekstas tik pabrėžia, jog iškovota nepriklausomybė ir pati Lietuva yra ir turi būti pats švenčiausias dalykas kiekvienam lietuviui.

Koncertas „Tėvynei“ ir patriotinė eisena į jį – tai antikinė misterija, skirta pagerbti lietuviškiems herojams ir parodyti, jog dar yra žmonių, kurie didžiuojasi gimę lietuviais. Maironiškas požiūris į Lietuvos istoriją, vyraujantis koncerte „Tėvynei“, ugdo naują nepriklausomos Lietuvos žmogų – pilietišką, sąmoningą, patriotą. Tik tokie žmonės gebės toliau ginti ir kurti valstybę. Švietėjiška koncerto misija, deja, kartais susilaukia Lietuvai priešiškų, kosmopolitiškų grupių pasipriešinimo ir nuomonės, neva koncertą skyrę ne patriotizmui, o radikalizmui ugdyti.

Koncerto organizatoriai ne tik stengiasi perteikti patriotines idėjas, suburti lietuvius audringai ir džiaugsmingai atšvęsti nepriklausomybę, bet ir gausinti lietuvių tautą – kasmet vaikus auginantiems tėvams taikomos įvairios nuolaidos. Praėjusiais metais į koncertą nemokamai galėjo įeiti naujagimį auginantys tėvai, o šiais metais ne tik nemokami bilietai, bet ir staigmenos lauks tėvų, turinčių tris nepilnamečius vaikus.

Visą koncerto gyvavimo laiką „Tėvynei“ scenoje grojo daugiau kaip dvidešimt grupių iš Lietuvos ir užsienio. Praėjusiais metais koncertą aplankė per 900 žmonių. Šiais metais Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmetį partizanų dainomis pagerbs Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“, lietuvišką pasaulėžiūrą ir filosofiją perteiks pagoniško metalo grupė „Obtest“ bei folkloro grupė „Žalvarinis“, senas ir naujas patriotines dainas pristatys grupės „Katedra“ ir „Diktatūra“. 11-asis koncertas „Tėvynei“ kviečia į neformalią šiuolaikinę pilietiškumo pamoką.

Miglė Nargėlaitė

Spausdinta „Respublikos“ leidinyje Julius/Brigita vasario 20 d.