Koncertas „Tėvynei“ grįžo „prie ištakų“

Prieš kurį laiką žiniasklaidoje buvo pasirodžiusi informacija, kad daugėja gyvenimu patenkintų Lietuvos gyventojų. Viskas būtų kaip ir nieko, tačiau sociologai priminė, kad, greičiausiai, po apklausos buvo gauti tokie rezultatai, nes per praėjusius metus šalį paliko apie 80 000 mūsų tėvynainių. Skaičiai, verčiantys susimąstyti. Be to, esant tokiai situacijai vėl, kaip ir prieš 20 m., aktualios tampa sąvokos „Tėvynė", „Patriotas", „Patriotizmas".

Žinoma, daugelis emigrantų išvyko ne šiaip sau, o ieškodami geresnio gyvenimo, tačiau norom nenorom kyla klausimas - o ką kiekvienas iš mūsų padarė Lietuvai, kad gyvenimas taptų geresnis? Būtent todėl tradicinis, Lietuvos Nepriklausomybės atgavimui paminėti skirtas, motoklubo „Vorai MC" organizuotas koncertas „Tėvynei" šiemet vyko su šūkiu „Lietuviai Lietuvai!".

Po kelių metų pertraukos koncertas vėl vyko Profsąjungų rūmuose esančioje menų laboratorijos „Propaganda" (ex. „Mulen ružas") salėje. Pasak vieno pagrindinių koncerto organizatorių - Slibino - šioje salėje jie yra surengę ne vieną koncertą ir „apsukę ratą vėl grįžo į tą pačią vietą". Praeitų ir užpraeitų metų koncertai buvo jubiliejiniai, todėl jiems buvo parinktos didesnės salės. 2009 m. koncertas vyko „Forum Palace", 2010 m. - „Ūkio banko teatro arenoje". Artimiausi koncertai „Tėvynei", jeigu jie nebus skirti pažymėti jokiam jubiliejui, vėl vyks Profsąjungų rūmuose.

Kaip ir kasmet, organizatoriai susirinkusiesiems į koncertą parengė staigmenų. Staigmena tapo pats pirmas „Vorai MC" organizuojamų renginių „senbuvių" - grupės „Thundertale" - pasirodymas. Muzikantai atliko specialiai šiam renginiui skirtą, „metalizuotą" Lietuvos himno versiją. Pratusiems prie kitokio šalies himno pateikimo, kūrinys galėjo nuskambėti keistokai, tačiau jis buvo atliktas labai neblogai.

Kita staigmena paaiškėjo taip pat per „Thundertale" pasirodymą. Kartu su muzikantais scenoje pasirodė ir vieno iš televizinių muzikinių realybės projektų dalyvė Tina. Nors publika merginą sutiko labai šilta, ji kartu su grupe atliko tik vieną dainą. Belieka tikėtis, kad kitą kartą kylančios šalies muzikos žvaigždės gaus kiek daugiau laiko.

Staigmenų pateikė ir vilniečių grupė „Tiesiai šviesiai". Dainuojant šiems atlikėjams, už jų scenoje išsirikiavo legendinės „Žalgirio" stadiono Pietų IV-os tribūnos atstovai su savo didžiule vėliava bei „Sakalų" fanai.

Nė vieno koncerto „Tėvynei" nepraleidusi grupė „Diktatūra" taip pat turėjo parengę staigmeną. Dainuojant dainą apie alų į sceną užlipo būrys alų mėgstančių vyrukų, kurie ne tik dainavo kartu su grupe, bet ir iškėlė „Alaus lygos" vėliavą. „Diktatūros" susirinkusi publika ilgai nenorėjo paleisti, tad muzikantams teko atlikti kelias papildomas dainas, koncertas dėl to kiek užsitęsė, bet nusiminusių tikrai nebuvo.

Įdomi detalė: nors į koncertą susirinko įvairaus amžiaus, skirtingų socialinių grupių - nuo mamų su vaikais iki politikų - ir muzikos stilių gerbėjų, nebuvo neužfiksuota nė vieno konflikto. Susirinkusieji buvo kaip niekad vieningi dainuodami kartu su mėgstamomis grupėmis ir draugiški padėdami vieni kitiems. Kadangi publika šėlo negailėdama jėgų, iš kišenių lakstė įvairūs smulkūs daiktai - telefonai, papuošalai ir pan. Visi rasti iškritę daiktai buvo sąžiningai perduoti koncerto organizatoriams, tad neatidūs žiūrovai savo turtus galėjo susirinkti renginiui pasibaigus. Panašu, kad ne vieno girdėti pasakymai apie lietuvių nedraugiškumą vienas kito atžvilgiu tinka ne visais gyvenimo atvejais. Ir tai džiugina, nes, kaip dainavo viena iš grupių - „Mūs vienybė - jėga!".

Koncerto organizatoriai pasirodyti kviečia ne tik senas, gerai žinomas grupes, bet suteikia sceną ir mažiau žinomiems muzikantams. Prie tokių būtų galima priskirti koncertų „Tėvynei" debiutantus - „Memorial Faces" iš Dūkštų. Drąsiai galima teigti, kad vaikinų „pirmas blynas" šiame koncerte nebuvo prisvilęs. Nors grupė grojo ilgokai, koncertas jau buvo užsitęsęs, o dar laukė „Poliarizuotų stiklų" pasirodymas, publika „Memorial Faces" sunkiai paleido. Prieš pasitraukdama nuo scenos grupė išklausė publikos prašymus ir paskutinė daina buvo pakartota.

Galiausiai, jau vėlai vakare, scenoje pasirodė koncerto „vinis" - grupė „Poliarizuoti stiklai". Kaip interviu žadėjo Šarūnas Mačiulis, buvo grojami ir seni, gerai žinomi kūriniai, ir kiek naujesnės kompozicijos. Nors „Poliarizuotų stiklų" stilius gerokai skyrėsi nuo pirmiau koncertavusiųjų, o pati grupė, pasak „Vorai MC" prezidento Obliaus, dainuoja ilgiau negu gyvena kai kurie iš koncerto žiūrovų, publika šėlo nuo pat pirmųjų dainų akordų. Beveik visos dainos buvo dainuojamos kartu su Šarūnu Mačiuliu. Vietose ramiai nenustygo net tie, kurie buvo prisėdę pailsėti. Ypač gerai jautėsi tie, „kam per 30". Pasak vieno vyresnio klausytojo, jis taip gerai seniai nesijautė, nes muzikantai tarsi sugrąžino jį atgal į jaunystę. Kaip ir buvo galima nuspėti, „Poliarizuoti stiklai" taip pat neapsiribojo vien numatyta programa. Kartu su muzikantais dainavusi publika vis reikalavo ir reikalavo „Pakartot!".

Kažkiek apmaudu, kad koncertas negalėjo tęstis per naktį, tačiau džiugu, kad jis buvo. Muzikantai, žiūrovai, organizatoriai - visi buvo vieningi, kaip prieš 20 metų, kai Lietuva žengė pirmus, dar netvirtus nepriklausomos valstybės žingsnius. Belieka ne tik tiems, kurie buvo koncerte, bet ir visiems mums įsiklausyti į koncerto šūkį „Lietuviai Lietuvai!" ir pasistengti per šiuos metus nuveikti ką nors gero šaliai, kurią mes vadiname Tėvyne.

Nuotraukos G. Stulpino, V. Misevičiaus

Tekstas V. Misevičiaus